Trening dla młodych mam. Czy da się ćwiczyć z dzieckiem?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Każda młoda mama chce jak najszybciej wrócić do formy sprzed ciąży. Jeśli tylko Twój organizm jest już zregenerowany po porodzie, a lekarz nie widzi żadnych przeciwwskazań, możesz wykonywać w domu proste treningi, w których trakcie będziesz mogła jednocześnie zajmować się dzieckiem.

Jeśli Twoją wymówką jest brak czasu i konieczność zajmowania się maluchem, poniższe ćwiczenia są właśnie dla Ciebie! Pokazują one, że trening z dzieckiem jest jak najbardziej możliwy i może przynosić wiele radości zarówno mamie, jak i bobasowi!

Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem treningów?

Aktywności fizycznej nie należy rozpoczynać od razu po porodzie. Po połogu warto udać się do fizjoterapeuty, który zbada stan dna miednicy i udzieli dalszych wskazówek.

Niżej przedstawione ćwiczenia najlepiej jest wykonywać z dzieckiem, które potrafi samodzielnie trzymać główkę. Wcześniej warto przećwiczyć sobie wszystkie pozycje samodzielnie przed lustrem, a dopiero potem zaangażować w nie bobasa. Jeżeli mały pomocnik nie chce uczestniczyć w treningach, spróbuj zachęcić go ulubioną muzyką lub zmodyfikować ćwiczenie – najważniejsze jest Wasze dobre samopoczucie.

Ćwiczenia dla mamy i dziecka

Oto 6 prostych ćwiczeń, które wykonasz w domu ze swoim dzieckiem.

  1. Lift side

Stań przed lustrem na jednej nodze z lekko ugiętym kolanem. Weź dziecko na ręce i trzymaj przed sobą. Wraz z wydechem odstawiaj nogę znajdującą się w powietrzu na ziemię, do boku. Ciało powinno znajdować się w jednej linii, a ruch należy wykonywać tylko w stawie biodrowym. Staraj się nie przechylać tułowia.

  1. Przysiad

Stań na podłodze, rozstawiając szeroko stopy na zewnątrz. Brzuch zachowaj delikatnie napięty, plecy proste, a barki delikatnie opuszczone. Trzymaj dziecko plecami do siebie, jedną ręką za pupę, a drugą od przodu. Z każdym wdechem schodź pośladkami w dół, wykonując przysiad. Na wydechu wejdź w górę, jednak pozostaw kolana lekko ugięte. Pamiętaj o prostych, napiętych plecach.

  1. Zakrok

Rozstaw stopy na szerokość bioder. Cofnij jedną nogę tak, by po zejściu do pozycji niskiej, kąt pomiędzy tułowiem, udem, podudziem a podłożem był prosty. To samo dotyczy nogi znajdującej się z przodu. Posadź dziecko na przednim kolanie. Z każdym wydechem schodź delikatnie w dół, a z wdechem w górę. Pamiętaj o prostych plecach i delikatnie napiętym brzuchu.

  1. Klęk podparty

Połóż dziecko na podłodze. Uklęknij nad nim, trzymając kolana pod biodrami, a dłonie pod barkami. Głowa powinna być przedłużeniem kręgosłupa, więc cały czas będziesz mieć swojego bobasa na oku. Wraz z wydechem unieś prawą rękę i lewą nogę w kierunku sufitu tak, by ciało utworzyło jedną linię. Na wdech wróć do pozycji wyjściowej i zmień stronę.

  1. Podpór bokiem

Połóż się na boku, a dziecko ułóż obok swojego brzucha. Podpierając się na przedramieniu, ugnij kolano. Łokieć powinien znajdować się pod barkiem. Na wydechu wciągnij brzuch i unieś biodra do góry tak, by ciało tworzyło jedną linię. Z wdechem połóż się na macie.

  1. Podnoszenie malucha w leżeniu tyłem

Połóż się na plecach z ugiętymi kolanami. Stopy odłóż na matę na szerokość bioder. Obejmij dziecko na wysokości klatki piersiowej. Z wydechem unoś malucha, a z wdechem przyciągaj do siebie.

Zdjęcie główne: pexels.com/Ketut Subiyanto

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Modne i wygodne ubrania dla dzieci na co dzień
/
Modne i wygodne ubrania dla dzieci na co dzień
Poznaj najpopularniejsze trendy w modzie dziecięcej, które łączą styl z wygodą. Dowiedz się, jakie ubrania są idealne do codziennych zabaw dla Twojego dziecka.
Jak wprowadzać zdrowe nawyki żywieniowe u dzieci?
/
Jak wprowadzać zdrowe nawyki żywieniowe u dzieci?
Poznaj skuteczne metody na wprowadzanie zdrowych nawyków żywieniowych u dzieci. Dowiedz się, jak rozbudzić u nich zamiłowanie do zdrowego jedzenia i zapewnić im zdrowy rozwój.
Czy lepiej wybrać przedszkole publiczne czy prywatne dla malucha?
/
Czy lepiej wybrać przedszkole publiczne czy prywatne dla malucha?
W tym artykule przedstawimy kilka czynników, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze między przedszkolem publicznym a prywatnym