Trening dla młodych mam. Czy da się ćwiczyć z dzieckiem?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Każda młoda mama chce jak najszybciej wrócić do formy sprzed ciąży. Jeśli tylko Twój organizm jest już zregenerowany po porodzie, a lekarz nie widzi żadnych przeciwwskazań, możesz wykonywać w domu proste treningi, w których trakcie będziesz mogła jednocześnie zajmować się dzieckiem.

Jeśli Twoją wymówką jest brak czasu i konieczność zajmowania się maluchem, poniższe ćwiczenia są właśnie dla Ciebie! Pokazują one, że trening z dzieckiem jest jak najbardziej możliwy i może przynosić wiele radości zarówno mamie, jak i bobasowi!

Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem treningów?

Aktywności fizycznej nie należy rozpoczynać od razu po porodzie. Po połogu warto udać się do fizjoterapeuty, który zbada stan dna miednicy i udzieli dalszych wskazówek.

Niżej przedstawione ćwiczenia najlepiej jest wykonywać z dzieckiem, które potrafi samodzielnie trzymać główkę. Wcześniej warto przećwiczyć sobie wszystkie pozycje samodzielnie przed lustrem, a dopiero potem zaangażować w nie bobasa. Jeżeli mały pomocnik nie chce uczestniczyć w treningach, spróbuj zachęcić go ulubioną muzyką lub zmodyfikować ćwiczenie – najważniejsze jest Wasze dobre samopoczucie.

Ćwiczenia dla mamy i dziecka

Oto 6 prostych ćwiczeń, które wykonasz w domu ze swoim dzieckiem.

  1. Lift side

Stań przed lustrem na jednej nodze z lekko ugiętym kolanem. Weź dziecko na ręce i trzymaj przed sobą. Wraz z wydechem odstawiaj nogę znajdującą się w powietrzu na ziemię, do boku. Ciało powinno znajdować się w jednej linii, a ruch należy wykonywać tylko w stawie biodrowym. Staraj się nie przechylać tułowia.

  1. Przysiad

Stań na podłodze, rozstawiając szeroko stopy na zewnątrz. Brzuch zachowaj delikatnie napięty, plecy proste, a barki delikatnie opuszczone. Trzymaj dziecko plecami do siebie, jedną ręką za pupę, a drugą od przodu. Z każdym wdechem schodź pośladkami w dół, wykonując przysiad. Na wydechu wejdź w górę, jednak pozostaw kolana lekko ugięte. Pamiętaj o prostych, napiętych plecach.

  1. Zakrok

Rozstaw stopy na szerokość bioder. Cofnij jedną nogę tak, by po zejściu do pozycji niskiej, kąt pomiędzy tułowiem, udem, podudziem a podłożem był prosty. To samo dotyczy nogi znajdującej się z przodu. Posadź dziecko na przednim kolanie. Z każdym wydechem schodź delikatnie w dół, a z wdechem w górę. Pamiętaj o prostych plecach i delikatnie napiętym brzuchu.

  1. Klęk podparty

Połóż dziecko na podłodze. Uklęknij nad nim, trzymając kolana pod biodrami, a dłonie pod barkami. Głowa powinna być przedłużeniem kręgosłupa, więc cały czas będziesz mieć swojego bobasa na oku. Wraz z wydechem unieś prawą rękę i lewą nogę w kierunku sufitu tak, by ciało utworzyło jedną linię. Na wdech wróć do pozycji wyjściowej i zmień stronę.

  1. Podpór bokiem

Połóż się na boku, a dziecko ułóż obok swojego brzucha. Podpierając się na przedramieniu, ugnij kolano. Łokieć powinien znajdować się pod barkiem. Na wydechu wciągnij brzuch i unieś biodra do góry tak, by ciało tworzyło jedną linię. Z wdechem połóż się na macie.

  1. Podnoszenie malucha w leżeniu tyłem

Połóż się na plecach z ugiętymi kolanami. Stopy odłóż na matę na szerokość bioder. Obejmij dziecko na wysokości klatki piersiowej. Z wydechem unoś malucha, a z wdechem przyciągaj do siebie.

Zdjęcie główne: pexels.com/Ketut Subiyanto

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Tworzenie bezpiecznego środowiska dla emocjonalnej ekspresji dziecka
/
Tworzenie bezpiecznego środowiska dla emocjonalnej ekspresji dziecka
Dowiedz się, jak stworzyć przestrzeń, która pozwoli Twojemu dziecku swobodnie wyrażać swoje uczucia. Naucz się technik, które wspierają zdrowy rozwój emocjonalny.
Poradnik: Jak dobrze dobrać akcesoria wędkarskie do swoich potrzeb
/
Poradnik: Jak dobrze dobrać akcesoria wędkarskie do swoich potrzeb
Odkryj nasze korzystne wskazówki, jak dostosować wybór akcesoriów wędkarskich do swoich indywidualnych potrzeb, aby cieszyć się jeszcze bardziej efektywnym łowieniem.
Rozwijanie indywidualnych zdolności dziecka przez naukę języka angielskiego – metoda Montessori w praktyce
/
Rozwijanie indywidualnych zdolności dziecka przez naukę języka angielskiego – metoda Montessori w praktyce
Odkryj, jak metoda Montessori stosowana w nauce języka angielskiego może pomóc w rozwijaniu indywidualnych zdolności Twojego dziecka. Dowiedz się więcej o korzyściach tej skutecznej metody pedagogicznej.