Drzemki dziecka w ciągu dnia są dla jego rozwoju bardzo ważne. Każda matka chce, aby maluch spał przez kilka godzin dziennie. Co zrobić, gdy dziecko nie chce spać w dzień?
Sen to dla dziecka przede wszystkim regeneracja, nabranie sił, ale również relaks. Po kilku godzinach aktywności maluszek jest po prostu zmęczony i chce odpocząć. Dla kondycji i rozwoju dziecka sen jest ogromnie ważny. To podczas snu wydziela się hormon wzrostu. Przetwarzane są wtedy bodźce, z jakimi przyszło mu się zmierzyć podczas aktywności. Drzemka to także budowa odporności. Zapotrzebowanie na sen u dzieci jest różne. Noworodek powinien spać około 16-20 godzin na dobę, z kolei niemowlę potrzebuje snu o kilka godzin krótszego. Dzieci roczne i te, które niedługo skończą dwa latka, śpią około 10-12 godzin na dobę.
Nocny sen dla noworodka jest niewystarczający, potrzebne są więc dodatkowe drzemki w ciągu dnia. Na początku odpowiednie będą dwie dłuższe i parę kilkunastominutowych, aby później zostać przy jednej długiej. Dziecko powinno spać w dzień przez pierwsze kilka lat swojego życia. Dlaczego jednak tak nie jest? Czemu Twoje dziecko nie chce zasnąć w dzień? Przedstawiamy 5 najczęstszych powodów.
Czasem jest tak, że nawet nie wiesz, kiedy Twojemu dziecku wyszły ząbki. Niestety w niektórych przypadkach jest to katorga zarówno dla dziecka, jak i rodziców. Nie dziw się więc maluszkowi, który nie zaśnie, bo jego dziąsła są opuchnięte i niezwykle swędzą, a jedyna pomoc to paluszek lub gryzaczek. Dziecko jest wtedy poddenerwowane i rozdrażnione, może mieć problemy z zaśnięciem w nocy, ale również w ciągu dnia.
Może Twoje dziecko jest po prostu głodne i dlatego nie potrafi zasnąć w ciągu dnia? Kilkumiesięczne niemowlę nie powie Ci tego. Spróbuj dać mu coś lekkiego do jedzenia, co pozwoli zaspokoić głód, ale nie wpłynie mocno na trawienie podczas snu, dzięki czemu maluszek będzie miał spokojną drzemkę.
Znane wielu rodzicom problemy jelitowe u dzieci to częsta przyczyna problemów ze snem. Kolka daje o sobie znać wieczorami, czasem w nocy i nad ranem. Są jednak przypadki, gdy problem pojawia się również w ciągu dnia. Wtedy na pewno dziecko nie zaśnie. Kiedy podejrzewasz, że to kolka, zawiadom o tym lekarza. Zmiana mleka modyfikowanego, czy krople poprawiające pracę jelit mogą złagodzić objawy.
Nieco starsze maleństwo, które potrafi już chodzić, uwielbia zabawę. Pokój to sala gimnastyczna, na której dba o swoją kondycję fizyczną. Drzemka? Nie ma mowy! Lepiej wspinać się po łóżku i rozrzucać zabawki po całym pomieszczeniu. Kiedy wspomnisz o drzemce, weźmiesz na rączki lub postarasz się o położenie go w łóżku, zacznie krzyczeć i wyginać się, znasz to?
Starsze dzieci mają swoje ulubione zabawki, często misie, których nie odstępują na krok. Jeżeli wiesz, że Twoje dziecko ciągle przytula do siebie nowego słonika od babci, czy małpkę od dziadka, prawdopodobnie przywiązało się do pluszaka. Spróbuj położyć maleństwo na drzemkę wraz ze wspomnianym misiem. Może w tym tkwi problem, a syn lub córka nie potrafią wyrazić tego słowami?
Powyżej podane powody to nie wszystko. Dziecko może nie chcieć spać w ciągu dnia również z innych przyczyn. Tutaj kilka z nich: