5 powodów, dla których dziecko nie chce spać w ciągu dnia

5 powodów, dla których dziecko nie chce spać w ciągu dnia
Sen
/
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Drzemki dziecka w ciągu dnia są dla jego rozwoju bardzo ważne. Każda matka chce, aby maluch spał przez kilka godzin dziennie. Co zrobić, gdy dziecko nie chce spać w dzień?

Dlaczego dzieci powinny spać w dzień?

Sen to dla dziecka przede wszystkim regeneracja, nabranie sił, ale również relaks. Po kilku godzinach aktywności maluszek jest po prostu zmęczony i chce odpocząć. Dla kondycji i rozwoju dziecka sen jest ogromnie ważny. To podczas snu wydziela się hormon wzrostu. Przetwarzane są wtedy bodźce, z jakimi przyszło mu się zmierzyć podczas aktywności. Drzemka to także budowa odporności. Zapotrzebowanie na sen u dzieci jest różne. Noworodek powinien spać około 16-20 godzin na dobę, z kolei niemowlę potrzebuje snu o kilka godzin krótszego. Dzieci roczne i te, które niedługo skończą dwa latka, śpią około 10-12 godzin na dobę.

View this post on Instagram

Drzemki sa trudne❗ Wieczorem sen przychodzi maluszkowi z łatwością, a drzemki to walka. Dlaczego tak się dzieje? Jest na to naukowe wytłumaczenie… . Warunkami koniecznymi dla wystąpienia snu jest #zmęczeniefizyczne i odprężenie psychiczne. Dlatego tak ważne są odpowiednie do wieku dziecka #czasyaktywności (im dłużej pozostajemy aktywni, tym wiekszą odczuwamy presję snu = zmęczenie) oraz #rytuał przedsenny, pomagający mu wyciszyć się. Oprócz zmęczenia drugą główną siłą prowadząco do snu jest praca zegara wewnętrznego. Te dwie siły stanowią dwa odrębne systemy i tylko wieczorem działają współbieżnie. W ciągu dnia #zegarbiologiczny nakazuje organizmowi pozostawać w aktywności, kiedy więc zbliża się pora drzemki dziecko przy zasypianiu korzysta jedynie ze ZMĘCZENIA. Jak widać, tutaj działanie obydwu sił jest 👉przeciwstawne. . Drzemki są jednak konieczne! Małe dzieci mają krótką wytrzymałość fizyczną, nie są odporne na zmęczenie (Jenni and LeBourgeois, 2006). Kiedy pozostajemy aktywni w naszym organizmie wzrasta stężenie adenozyny – związku chemicznego, którego cząsteczki wiążą się ze specjalnymi receptorami w mózgu, co spowalnia jego aktywność mózgu i prowadzi do snu. Zgromadzoną adenozynę mózg usuwa podczas snu. U dzieci proces oczyszczania się z pokładów adenozyny powinien odbywać się regularnie, zanim doświadczą skutków przemęczenia – temu m.in. służą drzemki. . Drzemki to jednak nie tylko regeneracja organizmu dziecka, ale również 👉czas intensywnej pracy jego mózgu. Wiele badań dowiodło, że sen w ciągu dnia wspiera u maluszków reorganizację i utrwalanie wiedzy. ↪CIĄG DALSZY W KOMENTARZU!

A post shared by Monika Huntjens (@wyspanamamaonline) on

Nocny sen dla noworodka jest niewystarczający, potrzebne są więc dodatkowe drzemki w ciągu dnia. Na początku odpowiednie będą dwie dłuższe i parę kilkunastominutowych, aby później zostać przy jednej długiej. Dziecko powinno spać w dzień przez pierwsze kilka lat swojego życia. Dlaczego jednak tak nie jest? Czemu Twoje dziecko nie chce zasnąć w dzień? Przedstawiamy 5 najczęstszych powodów.

5 powodów braku snu dziecka w ciągu dnia

Wychodzą pierwsze ząbki

Czasem jest tak, że nawet nie wiesz, kiedy Twojemu dziecku wyszły ząbki. Niestety w niektórych przypadkach jest to katorga zarówno dla dziecka, jak i rodziców. Nie dziw się więc maluszkowi, który nie zaśnie, bo jego dziąsła są opuchnięte i niezwykle swędzą, a jedyna pomoc to paluszek lub gryzaczek. Dziecko jest wtedy poddenerwowane i rozdrażnione, może mieć problemy z zaśnięciem w nocy, ale również w ciągu dnia.

Maluszek jest głodny

Może Twoje dziecko jest po prostu głodne i dlatego nie potrafi zasnąć w ciągu dnia? Kilkumiesięczne niemowlę nie powie Ci tego. Spróbuj dać mu coś lekkiego do jedzenia, co pozwoli zaspokoić głód, ale nie wpłynie mocno na trawienie podczas snu, dzięki czemu maluszek będzie miał spokojną drzemkę.

Kolka u niemowlaka

Znane wielu rodzicom problemy jelitowe u dzieci to częsta przyczyna problemów ze snem. Kolka daje o sobie znać wieczorami, czasem w nocy i nad ranem. Są jednak przypadki, gdy problem pojawia się również w ciągu dnia. Wtedy na pewno dziecko nie zaśnie. Kiedy podejrzewasz, że to kolka, zawiadom o tym lekarza. Zmiana mleka modyfikowanego, czy krople poprawiające pracę jelit mogą złagodzić objawy.

Jest małym buntownikiem

Nieco starsze maleństwo, które potrafi już chodzić, uwielbia zabawę. Pokój to sala gimnastyczna, na której dba o swoją kondycję fizyczną. Drzemka? Nie ma mowy! Lepiej wspinać się po łóżku i rozrzucać zabawki po całym pomieszczeniu. Kiedy wspomnisz o drzemce, weźmiesz na rączki lub postarasz się o położenie go w łóżku, zacznie krzyczeć i wyginać się, znasz to?

źródło: YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=K38mqJFBqTY)

Ulubiona przytulanka

Starsze dzieci mają swoje ulubione zabawki, często misie, których nie odstępują na krok. Jeżeli wiesz, że Twoje dziecko ciągle przytula do siebie nowego słonika od babci, czy małpkę od dziadka, prawdopodobnie przywiązało się do pluszaka. Spróbuj położyć maleństwo na drzemkę wraz ze wspomnianym misiem. Może w tym tkwi problem, a syn lub córka nie potrafią wyrazić tego słowami?

Inne powody, dla których dziecko nie śpi w dzień

Powyżej podane powody to nie wszystko. Dziecko może nie chcieć spać w ciągu dnia również z innych przyczyn. Tutaj kilka z nich:

  • kocha Cię bardziej niż spokojną drzemkę, woli spędzić czas z Tobą,
  • woli się bawić, iść na plac zabaw, czy spacer,
  • jest pobudzone przez spożyty niedawno cukier w batoniku, czekoladce, czy soczku,
  • nie chce spać, bo może być przemęczone, a co za tym idzie, marudne,
  • wyrosło już z drzemek – ten czas w końcu musiał nastąpić.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jakie czynniki wpływają na cenę profesjonalnej usługi pisania prac dyplomowych?
/
Jakie czynniki wpływają na cenę profesjonalnej usługi pisania prac dyplomowych?
Dowiedz się, co wpływa na kosztów usługi pisania pracy dyplomowej. Pojęcia jak: doświadczenie, specjalizacja, termin, wytyczne dotyczące formatowania - wszystko ma znaczenie!
Porównanie materiałów używanych do produkcji rękawic jednorazowych: nitryl, lateks i winyl
/
Porównanie materiałów używanych do produkcji rękawic jednorazowych: nitryl, lateks i winyl
Szczegółowy przegląd trzech najpopularniejszych materiałów stosowanych do produkcji rękawic jednorazowych: nitryl, lateks i winyl. Dowiedz się, które z nich oferują najlepszą ochronę i komfort noszenia.
Jak wspierać rozwój sensoryczny u niemowląt?
/
Jak wspierać rozwój sensoryczny u niemowląt?
Dowiedz się jak stymulować zmysły swojego dziecka od pierwszych dni życia. Praktyczne porady dotyczące rozwijania zdolności sensorycznych u najmłodszych.