Jak w domu pracować nad rozwojem dziecka?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Dzieci są jak czyste karty, które los i doświadczenia życiowe dopiero zapiszą. Czas dzieciństwa jest okresem, w którym kształtują się ich upodobania, ujawniają się różne predyspozycje i zdolności, a nowe informacje dzieci chłoną, jak gąbka. Dbanie o prawidłowy rozwój swojego dziecka to nie tylko odpowiednie żywienie i kontrole u lekarza, lecz także codzienna praca nad jego umiejętnościami i pomaganie mu w poznawaniu świata. Dowiedz się, jak pracować nad rozwojem małych i starszych dzieci.  

Praca nad motoryką małą oraz koordynacją wzrokowo-ruchową

U małych dzieci bardzo ważne jest ćwiczenie różnego rodzaju chwytów oraz tak zwanej motoryki małej. Zabawy, takie jak wrzucanie żetonów do skarbonki, przetykanie sznurka przez plansze lub nawlekanie na sznurki koralików, to bardzo proste sposoby na stymulowanie małej motoryki. Dla starszych dzieci, które wyszły już z fazy oralnej poznawania świata, świetnym ćwiczeniem będą koraliki do prasowania, które wymagają sporej precyzji, by ułożyć z nich pożądany wzór. Zabawa koralikami musi oczywiście przebiegać pod okiem osoby dorosłej, ponieważ poza drobnymi elementami, które łatwo mogą dostać się do dróg oddechowych dziecka, utrwalanie wzorów wymaga użycia żelazka i wysokiej temperatury. Koordynacja wzrokowo-ruchowa jest niezwykle ważna, a ćwiczenia, które wspomagają jej rozwój, to rzucanie do celu, balansowanie na równoważni, wycinanki oraz lepienie z plasteliny lub masy solnej. Wszystkie te ćwiczenia można wykonywać w domowym zaciszu, a do większości z nich nie potrzebujesz nawet specjalnych sprzętów, w zupełności wystarczą przedmioty codziennego użytku.

Wspieranie rozwoju emocjonalnego dziecka

Bardzo ważną rolą rodziców jest wyposażenie dziecka w narzędzia, które pozwolą mu w dalszym życiu radzić sobie z emocjami i budować relacje z innymi ludźmi. Rozwój inteligencji emocjonalnej u młodych osób można wspierać już od najmłodszych lat. Zabawy, przy których dziecko uczy się wyrażać i nazywać emocje to wszelkiego rodzaju scenki, odgrywane z pluszowymi zwierzątkami, zabawy z rówieśnikami, a także z rodzicami. Laleczki dla dzieci to wspaniałe narzędzie do rozwijania empatii u młodych osób. Opiekowanie się lalką może być na przykład zabawą, która przygotuje dziecko na pojawienie się rodzeństwa i oswoi je z nową sytuacją.

Wspieranie kreatywności u dziecka

Maluchy są bezgranicznie kreatywne, a ich wyobraźni nie ogranicza praktycznie nic. Niestety z wiekiem umiejętności te zaczynają zanikać i słabnąć. Dzięki kreatywnym zabawom możesz wspierać swoje dziecko w rozwijaniu fantazji i pomagać mu rozwijać swój własny świat. Teatrzyk dla dzieci to świetny sposób na to, aby maluch rozwijał swoją wyobraźnię, wymyślając fabułę przedstawień i przedstawiając perypetie swoich bohaterów. Dodatkowo zabawa w teatrzyk pozwala ćwiczyć pamięć, ponieważ starsze dzieci mogą już zapamiętywać kwestie z bajek i tworzyć własne interpretacje i aranżacje poszczególnych scen. Kreatywne zabawy to również zabawy plastyczne, na przykład malowanie, rysowanie czy tworzenie ilustracji na podstawie kleksów lub przypadkowych kształtów.

Rozwój dziecka jest tematem bardzo wielowymiarowym. Podczas zabaw należy pamiętać o tym, że każde działanie ze strony rodzica, może wspomagać tworzenie się połączeń neuronowych oraz wpływać na postępy, jakie robi maluch.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Czy warto wprowadzać technologię do wychowania dziecka?
/
Czy warto wprowadzać technologię do wychowania dziecka?
Przeczytaj, jak technologia wpływa na wychowanie dziecka pod kątem edukacji, rozwoju umiejętności i wpływu na zdrowie. Dowiedz się, jaką rolę tech-giganci odgrywają w tym procesie.
Jak skutecznie nauczyć się podstaw języka niemieckiego online?
/
Jak skutecznie nauczyć się podstaw języka niemieckiego online?
Odkryj skuteczne metody nauki języka niemieckiego online. Zapoznaj się z najlepszymi zasobami internetowymi i wskazówkami, które umożliwią Ci opanowanie podstaw niezbędnych do komunikacji w tym języku.
Jak catering dietetyczny pomaga osobom z nietolerancją glutenu?
/
Jak catering dietetyczny pomaga osobom z nietolerancją glutenu?
Dowiedz się, jak catering dietetyczny ułatwia życie osobom z nietolerancją glutenu, dostarczając posiłki bezglutenowe, zdrowe i smaczne, bez konieczności ciągłego gotowania w domu.