Trafnie dobrane zajęcia pozalekcyjne pozwalają odkrywać i rozwijać umiejętności naszych pociech. Jakie dodatkowe aktywności warto wybrać dla swojego dziecka, aby wspomóc jego rozwój?
Zastanawiając się nad wyborem dodatkowych zajęć dla dzieci, weźmy pod uwagę nie tylko ich wiek, lecz także osobowość, temperament i zainteresowania. Energiczne i żywe maluchy lepiej odnajdą się na zajęciach sportowych, a nieśmiałe – podczas warsztatów artystycznych. Nie kierujmy się również własnymi zainteresowaniami czy niespełnionymi marzeniami. Dodatkowe aktywności mają być dla dzieci, pomagać w rozwoju ich pasji. Jeśli zmusimy je do robienia czegoś, czego nie lubią, poczują zniechęcenie i zaczną się buntować. Podpowiadamy, na jakie zajęcia dodatkowe warto zapisać dziecko.
Jeśli Twój maluch uwielbia ruch, nie może usiedzieć w miejscu i wszędzie go pełno, z pewnością odnajdzie się na zajęciach sportowych bądź tanecznych. W szkołach najczęściej są drużyny piłki nożnej, siatkówki albo koszykówki. Lokalne kluby sportowe mogą oferować lekcje pływania czy gry w tenisa. Z kolei zajęć tanecznych warto szukać w szkołach tańca i miejskich domach kultury. Aktywność fizyczna jest niezbędna do prawidłowego rozwoju, pozwala rozładować negatywne emocje i stres, poprawia koordynację, więc im więcej ruchu zapewnimy pociechom, tym lepiej. Dzieci z wadami postawy powinny uczęszczać na gimnastykę korekcyjną.
Obecnie coraz więcej placówek edukacyjnych, bibliotek i domów kultury oferuje zajęcia językowe dla najmłodszych dzieci. Naukę języka obcego najlepiej rozpocząć już w wieku kilku lat. To właśnie w pierwszych latach życia umysł malucha jest najbardziej chłonny i przyswaja najwięcej wiedzy. Im wcześniej zachęcimy dzieci do poznawania języków obcych, tym swobodniej będą się komunikować w przyszłości i unikną problemów z barierą językową. Ponadto znajomość języków obcych jest jedną z najbardziej pożądanych umiejętności na rynku pracy i nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić.
Twoje dziecko ciągle podśpiewuje, recytuje wierszyki, urządza spektakle teatralne albo nie rozstaje się z farbkami, kredkami i blokiem rysunkowym? Jeśli tak, wszelkie zajęcia artystyczne stworzono z myślą o nim. Warsztaty plastyczne i robótek ręcznych, a może lekcje śpiewu i gry na instrumencie? Bez względu na to, które zajęcia wybierze maluch, zobaczysz, jak szybko rozwinie się jego wrażliwość na sztukę i poprawi koncentracja. Zajęcia artystyczne często wiążą się z wyjazdami, wystawami i występami publicznymi, które pomagają w budowaniu pewności siebie oraz poczucia własnej wartości dorastającego dziecka.
Dzieci, które uwielbiają zagadki, łamigłówki i wykazują zainteresowanie konkretną dziedziną wiedzy, mogą udzielać się w szkolnych kołach naukowych, na przykład przyrodniczych, matematycznych, historycznych, chemicznych czy fizycznych. Program takich zajęć zakłada rozszerzenie wiadomości przekazywanych na zwykłych lekcjach, dzięki czemu dziecko zyskuje możliwość poszerzenia swojej wiedzy w obszarze, który najbardziej je fascynuje. Koła naukowe to z jednej strony świetny sposób na zaspokojenie ciekawości świata, a z drugiej – na jeszcze większe jej rozbudzenie.
Zdjęcie główne: pixabay.com/Pezibear